Wielkanocne zwyczaje w naszej szkole

Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Z radością witamy wiosnę oraz wykonujemy kolorowe pisanki, kraszanki i przygotowujemy przepyszne święconki. Są to święta rodzinne, które z roku na rok przekazujemy pokoleniom polonijnych dzieci i młodzieży zamieszkujących w Hiszpanii.

W dniu 24 marca 2018 odbyły się w naszej szkole warsztaty wielkanocne. Zajęcia poprowadziły wspaniałe nauczycielki, czyli pani Beata Grzech i Agata Drobnik wraz ze swoimi rodzicami.

Panie prowadzące warsztaty przygotowały je tak, aby wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli w nich udział. Zaraz po dzwonku przedszkolaki oraz klasy 0-4 SP zebrali się na sali widowiskowej, aby obejrzeć cudowne wielkanocne przedstawienie w wykonaniu rodziców z klasy zerowej i 3 SP. Dzieciaki były zachwycone mamusiami-pisankami, barankiem, zajączkiem i kurczaczkami! Głośno biły brawa dla naszych wspaniałych aktorów, od których późnej cała widownia otrzymała czekoladowe jajeczka.

Po przedstawieniu, klasy przedszkolne wróciły do swoich sal lekcyjnych, a uczniowie od zerówki do klasy 4 SP z wielką ochotą zabrały się do robienia koszyczków wielkanocnych i zdobienia jajek różnorodną techniką. Na koniec prac manualnych każdy mógł spróbować wielkanocnych bab, mazurków i innych świątecznych specjałów.

Po przerwie w warsztatach wzięli udział uczniowie klasy  5 i 6 SP, klasy gimnazjalne i licealne. Na początku zebrane grono uczestników obejrzało wielkanocną prezentację z przesympatyczną i profesjonalną prelekcją wygłoszoną przez panią Beatę Grzech. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem słuchali o polskich tradycjach i obyczajach.

Dalszy program warsztatów obejmował konkurs na temat świątecznych tradycji. Wyłoniono 4 grupy po 5 uczestników – Pisanki, Kurczaczki, Zajączki i Palemki. Dzieci bawiły się świetnie przy każdym etapie konkursu, za które otrzymywali jajeczne punkty od powołanej na ten cel specjalnej komisji, w której znalazła się dyrekcja, reprezentant nauczycieli i rodziców.

Ostatnia konkurencja była dla konkursantów bardzo ekscytującym przeżyciem, a mianowicie każda grupa miała za zadanie przygotować scenkę na temat podanego wcześnie zwyczaju wielkanocnego. Śmiechu i zabawy było co niemiara!!!! Dzieci zaskoczyły wszystkich swoją kreatywnością i spontanicznością.

Konkurs wygrała grupa Kurczaków za co otrzymała specjalne nagrody, a dla reszty były nagrody pocieszenia i czekoladowe jajeczka od wielkanocnego zajączka.

Po konkursie, wraz z rodzicami, wszyscy rozkoszowali się świątecznymi smakołykami przygotowanymi przez rodziców.

Cała szkoła wspaniale się bawiła kultywując kulturę i tradycje polskie. Za wspólnie spędzony  czas serdecznie dziękujemy i życzymy Wesołych Świąt Wielkanocnych!

Katarzyna Ostrówka i Marta Ozga – Dyrekcja Polskiej Szkoły Forum w Madrycie

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s