V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy „Łączy nas Niepodległa”

W Warszawie w dniach od 20 do 23 września odbywa się V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy.
Ponad 600 Polaków z całego świata i około 400 osób z Polski, w tym 7 osobowa reprezentacja z Hiszpanii, bierze czynny udział w forach i debatach na temat aktualnych problemów i projektów polonijnych dotyczących edukacji, kultury, nauki, sportu, turystyki, duszpasterstwa i mediach.
Uczestnicy zjazdu swoje obrady rozpoczęli od uroczystej Mszy św. w intencji ojczyzny w Archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.
Po mszy, delegaci udali się na Grób Nieznanego Żołnierza i pod tablicami pamiątkowymi w parlamencie, złożyli wieńce i kwiaty. Później rozpoczęła się sesja inauguracyjna w sali plenarnej sejmu, gdzie marszałek Stanisław Karczewski podsumował, że „Aby Polonia i Polacy trwali przy polskości, Polska musi być dla nich punktem odniesienia i wartością” i aby tak się stało, Polska będzie dalej umacniać swoją pozycję w Europie i na świecie.
Po obiedzie prezydent RP, Andrzej Duda wraz z małżonką przyjęli członków zjazdu w ogrodach pałacu prezydenckiego i podziękował za olbrzymi wkład pracy jaki członkowie wszelkich organizacji polonijnych dokonują w swojej codziennym życiu poza granicami Polski.
Wieczorem, wszyscy uczestnicy wybrali się do Teatru Wielkiego na koncert „Nasza Niepodległa 1918-2018”.
W projekcie wzięli udział następujący soliści: Kayah, Maryla Rodowicz, Katarzyna Cerekwicka, Anna Wyszkoni, Halina Mlynkova, Katarzyna Moś, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Łukasz Zagrobelny, Andrzej Krzywy, Marta Cugier i Grzegorz Stróżniak, Tomasz Szczepanik, Piotr Zubek, a także Opole Gospel Choir i Chór Studium Musicalowego Capitol.
a8c8dc24-71fa-48a7-bff4-9d355b2ae473
IMG_4080
IMG_4084
IMG_4204
IMG_4206
IMG_4220
IMG_4222
IMG_4263
IMG_4264
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s